Neleri Bilmeliyiz?

Neleri Bilmeliyiz?

Elektrik Tesisatı Hakkında Neleri Bilmeliyiz? Kullanılan alana göre elektrik enerjisi gerekli olan yerlerde ve yine kullanılan alanın özellikleri doğrultusunda uygun anahtar, iletken, priz, sigorta gibi alt yapı elektrik malzemeleri kullanılarak hazırlanan teçhizata elektrik tesisatı denmektedir. Elektrik tesisatı döşemelerinde, montajı ya da tamiri kolay olarak görülen birtakım işlemler aslında oldukça uzmanlık gerektirir.
Kabloların genişliği, yüksekliği, hatta geçeceği noktalar bile proje aşamasında belirlenir. Çünkü elektrik tesisatlarındaki en ufak bir hata, elektrik çarpmasından yangına kadar bir dizi tehlikeli sonuçlar doğurur ve bu bakımdan insan sağlığını doğrudan etkiler.

Yukarıda belirtilen kritik sebeplerden dolayı elektrik tesisatları proje aşamasında birtakım yönetmeliklere tabidir ve yapılan işler yakından denetlenir. Öncelikle elektrik tesisatı projelerinin elektrik iç tüzük yönetmeliğine uygun olması gerekir. Yetkili bir mühendis tarafından onaylanan projenin, elektrik dağıtıcısı kurum tarafından da onaylatılması gerekmektedir.

DİĞER BLOG / DUYURU